Zarząd Dróg Powiatowych organizuje spotkania z mieszkańcami w sprawie budowy północno-wschodniej obwodnicy Poznania. Pierwsze spotkanie odbyło się w poniedziałek w Suchym Lesie. Okazało się, że sprawa budzi ogromne emocje, a spotkanie było bardzo burzliwe.

Kolejne spotkania odbędą się między innymi w naszej Gminie – 11 lipca 2016r. (poniedziałek) o godz. 16.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury  w Kleszczewie. Nadarzy się wtedy okazja, aby zapytać jakie jest stanowisko ZDP w sprawie stanu dróg powiatowych w naszej Gminie jak również, budzącej duże emocje budowy chodnika na ulicy Siekiereckiej w Gowarzewie.

Screen Shot 2016-07-05 at 21.21.27

 

Teraz trochę informacji na temat obwodnicy : Północno-wschodnia obwodnica Poznania ma połączyć istniejące już drogi. Wiadomo, że nowa droga rozpocznie się na zachodniej obwodnicy Poznania w okolicy Suchego Lasu. Nie wiadomo natomiast, którędy będzie biegła dalej. W tej chwili drogowcy przygotowali trzy warianty. Obwodnica może zakończyć się na DK92 pomiędzy Paczkowem a Kostrzynem lub na drodze S5 w okolicy Kleszczewa lub Iwna. Niezależnie od wariantu droga będzie przebiegała przez gminy: Suchy Las, Pobiedziska, Kostrzyn, Kleszczewo, Czerwonak i Swarzędz.

UWAGA! Droga wytyczona na zielono zakłada budowę drogi tuż za ulicą Poziomkową w Gowarzewie i przecinać ulicę Siekierecką (w miejscu gdzie obecnie odbywa się sprzedaż roślin ogrodniczych)

4ramawielkopolski

Pierwsze zaplanowane spotkanie z mieszkańcami odbyło się  w Suchym Lesie. Spotkanie cieszyło się ogromny zainteresowaniem, ale szybko okazało się, że wytyczenie nowej drogi będzie sporym problemem – Przebieg, który nazywam czerwoną linią – bo jest wyrysowany tym kolorem – napotyka kilka problemów terenowo-własnościowych. Natomiast no każdy z tych wariantów w dosyć intensywnej zabudowie gminy będzie się wiązał z kolizjami – mówi Grzegorz Wojtyra, wójt gminy Suchy Las.

Problem już widzą mieszkańcy, którzy nie godzą się na wybudowanie obwodnicy w odległości siedemdziesięciu metrów od domu – Tu kupowaliśmy nieruchomość właśnie dlatego, że jest Natura 2000 i mieliśmy wówczas pewność, że tu nic nie powstanie, a tu się okazuje, że w odległości siedemdziesięciu metrów od domu będziemy mieli węzeł – mówi jedna z mieszkanek. (info z http://www.epoznan.pl)

O budowie drogi łączącej węzeł A2 w Kleszczewie z zachodnią obwodnicą mówi się od roku 2001. Nazywano ją czwartą ramą. Dziesięć lat temu starosta Jan Grabkowski zaprezentował nawet w Swarzędzu możliwy przebieg tej trasy. Już kilka lat temu marszałek Marek Woźniak uzyskał przyzwolenie zarządu województwa na współfinansowania nawet 50 procent tej inwestycji.

Niestety przeciwne temu były władze Poznania. Budowa nowej obwodnicy miała się zacząć w 2015 roku.  Nowa obwodnica będzie miała około 40 km długości, czyli więcej niż zachodnia obwodnica Poznania. Ministerstwo Obrony Narodowej przychylnie odniosło się do pomysłu budowy tej drogi. Wojsko zgodziło się, pod warunkiem, że nie będzie ona kolidować z drogami używanymi przez wojsko i obiektami, które ono wykorzystuje. Zadaniem projektantów będzie też takie wyznaczenie przebiegu drogi, by nie biegła przez tereny chronione. Pięć lat temu koszt budowy szacowano na około 350 mln zł.

W tej chwili mówi się o tym, że droga powstanie najwcześniej w 2030 roku. Na razie nie zabezpieczono środków na jej budowę.

Na pewno budowa drogi sprawi, że kolejne tereny w powiecie mogą/zostaną przeznaczone pod inwestycje, a to oznacza dla gmin dochody. Nowa droga sprawi, że mieszkańcy lepsze połączenie z innymi częściami Poznania. Co oprócz jezdni musi powstać, byśmy mogli jeździć nową obwodnicą? Most na Warcie w Czerwonaku i wiadukt nad linią kolejową Poznań – Murowana Goślina.

Dla wielu miejscowości w pobliżu, których będzie ona przebiegała może oznaczać utworzenie stref aktywizacji gospodarczej, czyli przyciągnięcia inwestorów i zwiększenia dochodów do budżetu. Wyeliminowałaby też część pojazdów, które dotąd jeździły takimi ulicami jak Bałtycka, Lechicka czy Lutycka. Najtrudniej będzie wyznaczyć jej przebieg w gminie Czerwonak ze względu na Puszczę Zielonkę.

Poniżej mapki obwodnicy, które znaleźliśmy w  internecie oraz otrzymaliśmy z Gminy Kostrzyn.  (Sprawą interesujemy się od dłuższego czasu, jednak budowa obwodnicy nie była nigdy tak pewna jak to ma miejsce teraz)

 

4cbfc48feb3ac_g1 copy

4rama-gmina-kostrzyn 4rama-siekierki 4rama-zdjecie-gowarzewo 4ramapoznaia-gowarzewo

4ramaPoznaiaGowarzewo