15 grudnia o godzinie 19:00, w Gminnym Ośrodku Kultury w Kleszczewie,  odbędzie się w ramach cyklu wydarzeń „Nie siedź w domu – łap kulturę”

wernisaż wystawy fotografii Macieja Frąckowiaka pt. Gajowa, któremu towarzyszyć będzie kameralny koncert zespołu Pangraj.

„Gajowa” to fotograficzny spacer po warsztatach nieistniejącej już zajezdni tramwajowej, która mieściła się w Poznaniu przy ulicy Gajowej. Wykonane w maju 2010 roku, zaledwie pół roku przed definitywnym wygaszeniem działalności zakładu zdjęcia, ukazują zajezdnię „po godzinach”.  Warsztaty wówczas jeszcze działały, ale wyludnione hale, opuszczone stanowiska pracy i maszyny stały się pewnym symbolem, zwiastunem tego, co ma się z tym miejscem wkrótce stać, po 130 latach funkcjonowania. Autor zdjęć, od ponad pięciu lat związany także zawodowo z Gminą Kleszczewo, swoją fotograficzną przygodę rozpoczął jeszcze pod koniec szkoły podstawowej. Pierwszych szlifów nabrał w Wielkopolskiej Szkole Radia i Telewizji na kierunku fotografia, pod okiem m.in. profesora Witolda Przymuszały i doktora Janusza Oleksy – wykładowców akademickich z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP). Z kolei rzemiosła fotograficznego uczył się w zakładzie związanego z Cechem Rzemiosł Różnych w Poznaniu – Andrzeja Kupidury.  Od niedawna jest także członkiem Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego.

Muzyczna część wieczoru należeć będzie do całkowicie akustycznej, poznańskiej kapeli Pangraj. W swojej twórczości młodzi muzycy inspirują się szeroko pojętym folkiem, muzyką bałkańską, cygańską, jazzem, ale także bluesem, reagge, muzyką filmową. Polskie teksty, niekiedy z nutą humoru oraz ironii poruszają między innymi tematy wolnościowe i społeczne. Zespół na swoim koncie ma sporo występów klubowych i konkursowych, chętnie grywa również na zasadzie „street art”.

Wstęp na to wydarzenie będzie bezpłatny.

Maciej Frąckowiak

 

lk-gajowa-pangraj-plakat-b pangraj_08-05-2016003