Działają pod osłoną nocy, w czasie naszego snu włamują się do domu lub mieszkania, kradną pieniądze i wartościowe przedmioty. Często łupem złodziei padają także samochody.

To sposób działań włamywaczy, określany metodą „ na śpiocha”. Radzimy, co zrobić, aby nie stać się ofiarą przestępstwa i utrudnić kradzież rabusiowi.

Sprawcy włamują się do domów najczęściej po wyważeniu drzwi i okien lub nawierceniu zamków co dobrze już wiemy. Czasami korzystają z naszego „zaproszenia” i wchodzą przez pozostawione na noc otwarte drzwi i okna. W okresie letnim, z uwagi na wysokie temperatury, większość okien i drzwi balkonowych jest uchylona, co ułatwia im wejście do naszego domu. Włamywacze z reguły działają między godz. 2 a 5 w nocy – w porze najmocniejszego snu mieszkańców.

Włamywacz, zanim zdecyduje się dokonać włamania, często zdobywa informację o stanie majątkowym, wyposażeniu mieszkania, zabezpieczeniach, z jakimi może się spotkać oraz zwyczajach domowników. Źródłem informacji dla włamywacza mogą być osoby trzecie, sami lokatorzy, jak również okoliczności związane z życiem codziennym lokatorów. Zdarzają się przypadki, że korzystając z różnego rodzaju usług, np. podczas remontu domu/mieszkania, pracownicy firm remontowych zbierają informacje, które później wykorzystywane są podczas włamania.

Dla włamywacza ważne jest rozpoznanie, w jakie zabezpieczenia wyposażone jest Twoje mieszkanie czy dom oraz ustalenie codziennych zwyczajów domowników. O tym, czy lokatorzy są w domu, o której godzinie wracają np. z pracy, oraz jaka jest liczba lokatorów, o której chodzą spać oraz w których pomieszczeniach śpią. Włamywacze często sprawdzają naszą czujność poprzez wykonywanie głuchych telefonów, dzwonków domofonem.

Co możemy zrobić, aby utrudnić działanie włamywaczowi?

– zawsze zamykaj drzwi i zabezpiecz okna oraz wejścia balkonowe tak, aby nie były one łatwe do otwarcia,
– nigdy nie powierzaj kluczy osobom obcym, mało znanym, uświadom swoje dzieci, aby również nikomu nie udostępniały kluczy do mieszkania,
– sprawdzaj tożsamość i cel wizyty, gdy odwiedza cię listonosz, hydraulik,
– w drzwiach zamontuj tylko atestowane zamki,
– jeżeli zauważysz podejrzane osoby w twoim otoczeniu poinformuj o tym najbliższą jednostkę Policji pod nr 61 841 56 11,  997 lub 112 (link -> numery alarmowe)
– po wejściu do domu zamknij za sobą drzwi i nigdy nie zostawiaj dokumentów i kluczy do samochodu w przedpokoju,
– zamontuj system alarmowy, który w znacznym stopniu zniechęci rabusia do działania,
– jeżeli posiadasz cenne przedmioty np. dzieła sztuki oznakuj je w dyskretnym miejscu, w przypadku utraty będzie łatwiej je zidentyfikować,
– jeżeli posiadasz psa, zwracaj uwagę na zachowanie swojego czworonogiego przyjaciela – jego nerwowe zachowanie może sygnalizować, że dzieje się coś niebezpiecznego,
– pamiętaj każde zabezpieczenie antywłamaniowe certyfikowane zamki, alarm, rolety antywłamaniowe w znacznym stopniu podniosą poziom Twojego bezpieczeństwa!!!
– pamiętaj, że zaufany sąsiad to jedno z najlepszych zabezpieczeń, poproś go o zwrócenie uwagi na twoje mieszkanie, kiedy cię nie ma.

Co wtedy, gdy staniemy się ofiarą włamania?

Wezwij na miejsce Policję (link -> numery alarmowe), staraj się niczego nie dotykać, nie sprzątaj, nie przeglądaj swoich rzeczy, aby ustalać, co zginęło – w ten sposób zacierasz ślady pozostawione przez rabusia.